Embelsire me qershia

qershiaPerberesit
-Peta
-250 gr miell
-200 gr pluhur per pjekje
-3 luge gjelle sheqer
-1 kokerr veze
-70 gr gjalpe
-Pak krip (nje maje luge)
-1 luge gjelle qumesht

Qershiat
-2 kavanoza qershia
-1 puding vanile

Kremi
-500 ml krem (hopla)
-Sheqer sipas shijes

Pergaditja
Brumi ne fillim perzihet me luge dhe pastaj e punon me dore ne fund e shtrin me shkop(hollues) e qet ne forme per embelsire(tepsi).
Qershiat i kullon nga lengu, lengun e qershiav e qet ne tengjere dhe e vlon pastaj e qet pudingun ne lengun e qershiav e perzin gjithe kohen sa te vloje e ndal pllaken e shporetit dhe i hedh qershiat, kete krem e hedh mbi peten dhe e fut ne furre me parangrohje 25-30 min ne 175° me fryrje. Kur nxiret nga furra teresisht duhet te ftohet pastaj e tund kremen dhe e lyn embelsiren permbi.
Dekori sipas deshires.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..