Ëmbëlsirë me lajthi të pjekura

Ëmbëlsirë me lajthi të pjekuraPërbërësit:
• Lajthi të pjekura 360 gramë
• Miell patatesh ose nisheste 80 gramë
• Gjalpë 90 gramë
• 3 vezë
• Sheqer 100 gramë
• 3 lugë kafe nes
• 2 lugë kafe rum
• 1/2 pluhur për pjekje

Përgatitja:
Marrim një enë të thellë ku do t’i tundim vezët me sheqer derisa të fitohet një masë e trashë kremi. Pastaj ia shtojmë gjalpin e shkrirë, por jo të nxehtë.

I përziej më mirë dhe vazhdojmë duke ia shtuar miellin, lajthitë e pjekura dhe të bluara, kafenë, rumin dhe pluhurin për pjekje.

Pas përzierjes e vendosim në tepsi dhe piqet në furrë në 170°C për 40 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..