Ëmbëlsirë me grurë dhe çokollatë

Ëmbëlsirë me grurë dhe çokollatëPërbërësit për 4 persona:

1 portokall
Grurë i zier, 500 gr
120 gr çokollatë
100 gr lajthi
1 shegë
Përgatitja:
Për të zier grurin vendosni në zjarr të fortë një enë me 2 lt ujë dhe lëkurën e portokallit. Pasi të ketë zier, kullojeni dhe kalojeni në një enë të madhe në mënyrë që të përzieni me lehtësi. Prisni ëokollatën ose grijeni në copa jo shumë të vogla dhe shtojeni në enë. Të njëjtën gjë bëni ehde me lajthitë. Pastroni shegën në kokrra dhe shtojani përgatitjes. Përziejeni mirë dhe shpërndajeni nëpër enët apo gotat që do e servirni duke shtuar sipër pak lëkurë të grirë portokalli.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..