Embelsire me fruta manaferra

embelsirePërbërësit:
– 60g biskota gisht te drejta .
– 2 vezë
– 50g e sheqerit
– 1 lugë vanilje
– 150ml pana
– 300g e manaferrave të ngrira ne frigo
– 50 grGjalpë
– pak kripe

Procedura:
– Biskotat i grijme me ane te mikserit dhe i bejme pluhur.
– I hedhim ne nje ene, ku aty shojme dhe gjalpin e shkrire.
– Tek ena shtojme dhe manaferrat te copetuara ne 2 copa ose me shume.
– Në një tas, tundim vezën me krem dhe sheqer vaniljen, dhe një majë luge me kripë.
– Pasi i kemi hedhur te gjithe produktet, i perzijme me mikser derisa te marrim nje mas homogjene dhe te qet,,pra qe te mos kete topa.
– Ne nje tav te luer me gjalp dhe me leter furret ,hellim brumin ne te.
– Dhe e fusim te piqet ne furre te ngrohur me pare ne teperature 200 °C per 25 -30 min.
– Nese eshte e nevojshme mund ta lem dhe pak,,gjithmone duke e bere prove me kruajsen e dhembeve,,mos e hiqni asnjeher pa e bere kete prove.
– Pasi eshte pjekur e lem të ftohtë, dhe e zbukurojme siper me fruta si manaferra qershija etj (sipas deshires suaj )
– Pasi kemi mbaruar dekorimin e fusim ne frigorifer derisa te jeet e gatshme per tu sherbyer.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..