Embëlsirë me fruta mali

Embëlsirë me fruta maliPërbersit:

-200gr biskota
-100gr gjalp
-50gr qokollade e zezë (60% kakao)
-10gr kakao

Kremi:

-400gr ajkë
-400ml krem pana Hopla
-400gr fruta mali
-150gr sheqer
-10gr zhelatinë

Së pari shkrihet gjalpi bashk me qokolladë, pastaj ia shtojmë biskotave te grimcuara bashk me kakaon. Këtë masë e shtriejmë në tepsi dhe e lëmë të qëndroj në ftohës.

Në enë vendosim frutat e malit bashk me sheqer dhe I ziejmë për 10 min. Më pas I bluajmë dhe I lëmë në një anë të ftohen.

Zhelatinën e vendosim në një enë të vogël me dy, tri lugë ujë , në anën tjetër 50ml ujë i nxejmë dhe pak para vëlimit ia shtojmë zhelatinën e përziejm mire dhe menjëherë ia shtojmë frutave të malit.

Hopllën e përziejm me mikser derisa sa ë formohet krem I forte, pastaj ia shtojmë ajkën dhe frutat e malit. I përziejm mire dhe tërë masën e vendosim përmbi biskota, ku duhet t qëndrojë në ftohës së paku 2 orë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..