Ëmbëlsirë me arra

embelsire me arra2 vezë,
250 gram margarinë,
300 gram miell,
120 gram sheqer,
1 pako sheqer vanilje,
1 aditiv për brumë (‘pecivë’).

I ndajmë të verdhat nga të bardhat e vezëve. Të verdhat të vezëve së pari u’a hedhim sheqerin dhe i përziejmë e pastaj i hedhim krejt me rend, i bashkojmë dhe i përziejmë me mikser. Kur masa bëhet homogjene formojmë toptha në formë të arrës dhe i lyejmë me të bardhën e vezëve dhe pastaj me arra të thërrmuara. Piqet 20 minuta në temperaturë 200 gradë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..