Embelsir zhele

Perbersit:

-250 gr biskota
-250 gjalp
-250 gr sheqerka zhele
-250 gr sheqer pluhur
-250 gr rrush i that
-30 ml rum

Pergaditja:
Se pari grijm biskotat i vem ne nje en per perzirje dhe shtojm gjalpin dhe sheqerin pluhur .
Perzijem me mikser deri sa te bashkohet gjalpi dhe sheqeri pluhur.
Sheqerkat zhele te pe prera ne cop i shtojm ne nen per perzirje .
E shtojm edhe rrushin e that me rum.
Perziejm me lug qe te fitojm masen homogjene.
masen nga ena e vejm ne pjesen e poshtme te kutis per torte ,me thik nga masa krijojm form tortje .
Embelsiren e lejm te ftofet ,pastaj e presim ne cop.
E zbukurojm me qokollat te shkrir .

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..