Embëlsir me qershi

Embëlsir me qershiPërbërësit

-1 kompot nga qershitë
-13 lugë sheqer
-8 lugë griz

-2 puding vanilje
-1l lugë qumësht
-1 margarin
-0.5l shllag
-biskota Pettit

Procesi i përgatitjes

Qershitë i kullosni. Lëngut të fituar nga qershitë i’a shtoni ujin, që në total të jetë 7 dl. I riktheni qershitë në lëng dhe i zieni me 7 lugë sheqer, pasi që të vlon, i shtoni edhe 8 lugë griz. Këtë përbërje të nxehtë e hidhni në tabakë për ëmbëlsirë, dhe i hidhni sipër biskota Pettit.

Në qumësht e zieni pudingun me 6 lugë sheqer. Pasi që kjo të vlojë, e hiqni nga të nxehtit dhe e hidhni edhe margarinën në të dhe e përzieni. Dhe sa është e nxehtë e hidhni në masën e fituar më herët dhe e lini që të ftohet.

Kur të ftohet, sipër i vendosni shllagun.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..