Donats

donatsPerbersit :
Miell 500g
60 g sheqer
1 lugë çaji kripë
40g gjalpë / margarinë
2 te verdha vez
125 ml qumësht
125 ml ujë, i vaket
1 kubik maja

Ne nje tas te thelle marrim miellin ,sheqerin dhe kripen, majane e qesim ne uje te vaket bashke me qumeshtin dhe e perzijme.

Pas perzirjes i qesim ne tas te thell shtojm vezet dhe gjalpin i cili duhet te jete (ne temperaturë dhome)…

I perzijeme me mikser! Brumi duhet te jete elastik!

Brumin e lemë të pushojë me një pecetë të lagur per 45 min.

Pasi te vjen brumi e ngjeshim edhe pak me miell.

Ne tavolinen e punes e shtrijme brumin dhe e leme 1cm te trashe.

Marrin nje gote e cila duhet te jet 10cm i gjer dhe i prejme. Me pas i leme edhe 50min me ardh…

Pas kesaj i qesim ne fritez me shum vaj ne 170 grad dhe i pjekim!

I leni per 1 min ne fritez dhe i nxjerrim lyejm me cokolate …

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..