Domate turshi

Domate turshiPërbërsit:

-2 kg. domate jeshile (të vogla),
-2 karota,
Për tegull:
-7 thelpij hudhër,
-2 lugë kripë e trash,
-1 gotë e çajit uthull,
-Ujë.

Përbërsit:

1. Së pari pastrojm domatet dhe i ndajm secilën në katër pjesë.
2. Fillojm i mbushim kavanozët me domate shtojm thelpijt e hudhrës dhe disa copa të karotës.
3. Pastaj shtojm kripën, uthullën dhe në fund ujin.
4. Mbyllim mirë kapakun e kavanozit.
5. Kavanozët i lëmë në një vend të ftoht dhe hapim mbas 4-5 jave.

Shënim: kavanozi duhet të jetë 1 l.

Ju bëftë mirë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Turshi

Don't Miss! random posts ..