Dollma me laker

Perbersit per 4 vete:

* Laker 1kg
* mish i grire 200 gram
* qepe 2 kokrra
* oriz 2 filxhane kafeje
* kripe, piper

Gatimi:

Pasi pastrohet nga gjethet e demtuara dhe kocani lakra e bardhe , vihet ne tenxhere me uje te vluar dhe kripe dhe zihet per 7-10 minuta derisa te zbutet pak.
Pastaj kullohet dhe hapen gjethet dhe kercinjte e forte. Ne fillim te gjethes vendoset mbushja e cila mund te perdoret me perime te ndryshme si karrota, qepe, selino te perziera me oriz gjysem te zier ose me mish te grire te perzier me oriz. Dollmat palosen ne forme rruli duke i futur anet nga brenda. Ne nje tenxhere te ceket ato vendosen ne 2 shtresa u shtohet pak uje dhe lihen ne zjarr te ngadalte per 30 minuta. Mbushja pergatitet me mish te grire te pakaverdisur, duke e perzier me qepe te grira holle, oriz gjysem te zier, kripe dhe piper.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..