Djath i ferguar me susam

Perberesit:

– 75 gr miell
– 1/2 luge maja birre pluhur
– 1/4 spec pluhur
– kripe, piper i zi
– 2 veze te medha
– 125 gr djath i forte i grire
– 60 gr proshute HAKO e zier e grire trashe
– 6 luge fara susami te pjekura
– 500 ml vaj kikiriku per te skuqur

Pergatitja:

Siteni miellin, majane dhe specin pluhur, mbi nje tas te madh. Hidhni kripe e piper. Shtoni njera pas tjetres vezet. Bashkoni djathin dhe proshuten. Ndani me nje luge perzierjen ne toptha. Lereni ne frigorifer per rreth 4 ore. Kaloni topthat ne farat e susamit dhe mbulojini mire. Fergoni per 5-7 minuta ne vaj te nxehte ne 160’C. Sherbejini te nxehta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..