Dieta japoneze 2-javore per te rene nga pesha

dietaDieta e shpejte dyjavore do t’ju ndihmoje qe te humbni se paku tete kilograme, e nese deshironi te humbni edhe me shume ne peshe apo ta ruani peshen aktuale do ju ndihmoje ushqimi japonez.

Pra, nese deshironi te humbni ne peshe apo ta ndryshoni menyren e te ushqyerit, perse te mos perdorni receten japoneze, meqe japonezet njihen per nga menyra e shendetshme e te ushqyerit. Ne fakt, ushqimi japonez konsiderohet te jete me i shendetshmi ne bote, e kjo eshte arsyeja pse pikerisht jane japonezet me jetegjatesine me te larte ne bote, jane me vitale dhe duken me te rinj se sa jane ne te vertete. Ne fakt, kjo diete eshte nje kombinim i nje diete dyjavore, qe ka per qellim ndryshimin e shprehive dhe pershpejtimin e metabolizmit.

Fillimi i dietes zgjat 14 dite dhe autoret e saj premtojne se gjate kesaj periudhe kohore metabolizmi reagon shpejt dhe do ta vendose nje ritem me te mire te punes. Gjate ketyre dy javeve eshte i ndaluar konsumimi i sheqerit, alkoolit, lengjeve te blera, miellit dhe prodhimeve te miellit dhe eshte e lejuar shume pak sasi e kripes (ne fakt, ushqimi duhet te jete ne kufi me ushqimin fare pa kripe). Sugjerohet te konsumoni sa me shume uje (ne 1 liter uje mund te shtoni leng nga limoni). Sugjerohen edhe ushtrime te lehta trupore (shetitja) 30 minuta per cdo dite.

Dita e pare
Mengjesi: kafe e zeze
Dreka: 2 veze te ferguara, laker e zier me erza dhe me pak vaj bimor, leng te nje domateje pa kripe.
Darka: peshk i zier apo nga skara.

Dita e dyte
Mengjesi: kafe e zeze, nje pjese buke e zeze.
Dreka: peshk i zier apo nga skara, sallate perimesh apo lakra me pak vaj bimor.
Darka: 200 g mish gjedhi i zier, nje gote jogurt.
Dita e trete
Mengjesi: kafe e zeze, buke e zeze.
Dreka: kungulleshke e pjekur, 2 molle.
Darka: 2 veze te ferguara, 200 g mish gjedhi i zier, sallate nga lakra e zier me pak vaj bimor.

Dita e katert
Mengjesi: kafe e zeze.
Dreka: 1 veze, 3 karota te ziera, 15 gr djathe i forte.
Darka: Fruta.

Dita e peste
Mengjesi: karote e fresket me leng limoni.
Dreka: nje peshk i madh i ferguar, nje gote leng portokalli pa kripe.
Darka: fruta.

Dita e gjashte
Mengjesi: kafe e zeze
Dreka: gjysme pule e ferguar, laker e zier me pak vaj bimor.
Darka: 2 veze te ziera, sallate me perime.
Dita e shtate
Mengjesi: caj pa sheqer.
Dreka: 200 g mish gjedhi i zier, peme.
Darka: darken ta zgjidhni sipas deshires.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..