Çokollatë me arra dhe susam

Çokollatë me arra dhe susamPërbërësit:
– 100 gr sheqer
– 100 gr margarineë
– 4 lugë mjaltë
– 100 gr çokollatë për zierje
– 100 gr susam
– 100 gr arra të grimcuara
Përgatitja:
Në një tigan hidhet susami dhe piqet derisa të marrë ngjyrë ari.
Pastaj, largohet susami dhe hidhet sheqeri derisa të karamelizohet, e më tutje shtohet margarina, mjalti, arrat dhe në fund susami.
E gjithë kjo përzihet mirë dhe largohet nga zjarri.
Në një tepsi të lyer me yndyrë, shtrihet përmbajtja dhe rrafshohet sipër me ndihmën e një plastmasi që mos të na ngjitet për duar.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..