Çokollatë e shkrirë

coÇokollatë e shkrirëPërbersit:

-340 gr çokollatë

-1 filxhan me lajthi

-2 lugë gjelle vaj kokosi

-1 lugë gjelle kakao

-½ lugë kafeje vanilje

-¾ lugë kafeje kripë

Realizimi:

Shkrini çokollatën dhe kur të shkrijë totalisht përziejeni me kujdes. Më pas lëreni të ftohet. Pjekni lajthitë në furrë në 160 gradë për 10 minuta. Më pas bëni pluhur në blender.

Shtoni kakaon, vajin e kokosit, vaniljen dhe kripën dhe përziejini deri sa të bëhen një masë. Shtoni edhe çokollatën dhe përziejini të gjithë përbërësit bashkë. Në fillim do ju duket si një masë shumë e lëngshme, por në vazhdim do të trashet.

Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..