Cheesecake me keksa

Cheesecake me keksaPerberesit per nje tepsi 20 cm:

-100 gr Keksa

-40 gr Gjalp

-Nje luge gjelle kakao

Per mbushjen:

-150 gr Gjalp nga kikiruku

-500 gr Gjize (Quark)

-2 Veze

-150 gr Sheqe

-100 gr Cokolate

Pergaditja:

Keksat i coptojme dhe i perzim me gjallpin e shkrire dhe kakaon.Masen e perzier e vendosim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje .E mbulojme tere pjesen e poshtme te tepsise me masen. Per mbushjen rrahim me mikser gjalpin,gjizen dhe sheqerin pastaj ia shtojme vezet.Derdhim kremin mbi shtresen me keksa dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 175 Grad per 30-40 minuta.Pasi te ftohet torta ia hedhim siper cokolaten e shkrire.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..