Byrek te vegjel ne forme hene me spinaq

Brumi:

-1 kg miell
-1/2 filxhan caji vaj ulliri
-1 luge e vogel kripe
-1 gote rakie me raki
-1 zarf sode buke
-uje i vaket ,sa te marri

Mbushja :
-1 kg spinaq
-kripe e piper
-1/ 2 f. caji vaj ulliri
-dhjozem(nenexhik, menderz)
-1 qepe e grire holle

Lajme mire e presim ne copa spinaqin. E leme te kulloje ,e shtrydhim mire me duar dhe e veme ne nje tas. Aty shtojme qepen,piperin,dhjozmen,vajin dhe perziejme mire.
Me perberesit e brumit bejme nje brum elastik. Hapim pete me pec jo shume te holla dhe presim disqe sa nje pjate filxhani me ndihmen e nje thike.
Hedhim ne cdo disk 1 luge supe nga mbushja qe pergatitem. E palosim diskun pergjysem, duke krijuar gjysmehene. I mbyllim mire anet. Po te doni i lyeni siper me veze. I shtroni ne nje tepsi te lyer mire me vaj.Piqen ne furre te parangrohur ne 180 grade per 30- 40minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..