Byrek-pite, salca me kallamarë

Përbërësit:

– 1 qepë,
– 2 kallamarë,
– 1 spec,
– 0,180 g panxhar,
– 1 patate,
– 0,020 g selino,
– 1 qepë e re,
– Kripë dhe piper sa mund të kapësh me një gisht,
– 0,120 g oriz,
– 0,002 g shafran,
– 0,200 tumerik. Përgatitja: Ngjisheni brumin për byrek.

Mbusheni me patate dhe panxhar.
Mbështilleni dhe futeni në furrë në 250 gradë celsius. Qepën, qepën e re dhe kallamarët e fërguar – nxirrni jashtë. Shtoni specin dhe qitni panxharin dhe verën. Zieni orizin në verë dhe shtoni vaj ulliri, ujë dhe shafranin.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..