Byrek me sallamë

Byrek me sallamëPërbërësit

– 125 gr salcë kosi
– kripë
– 4 lugë gjelle vaj
-4 lugë gjelle qumësht
– 1 vezë
– 250 gr miell
– 1 e bardhë vezë
– sallamë
Përgatitja

Në një tas të madh përziejmë miellin, kripën, salcën e kosit, yndyrën, 1 kokërr vezë. Pasi e keni bërë brumin lëreni për 10 ose 20 minuta. Nxehni furrën në 2500C. Hapni brumin petë të hollë dhe priteni në formë drejtkëndëshi. Në çdo drej-tkëndësh vendosni sallamë me djath dhe nëse dëshironi edhe kaçkavall të butë. I mbështillni drejtkëndëshat në role, vendosini në tepsi, lyeni me të bardhë vezë, spërkateni me qumësht dhe piqini në furrë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..