Byrek me kulaçe të vogla

byrekPër të bërë një byrek të vogël në tavën me korent merren 3 filxhanë kafeje ujë, 1 filxhan kafeje me vaj, hidhen në tas, shtohet kripë, hidhet miell i situr rreth 2 gota uji dhe brumi zihet i fortë si për byrek të zakonshëm. Brumi punohet mirë, lihet për 10 minuta, ndahet përgjysmë, secila pjesë ndahet në 10 kulaçe të ogla sa një kokërr arre. Çdo kulaç hapet në petë të vogla me di etër 10-12 cm secila petë lyhet me vaj ose vaj të përzier me dhjat ë (sipas dëshirës mund të hidhet dhe gjalp’ë). Petët vendosen 5 e ga 5 mbi njëra-tjetrën, shtypen pak me dorë dhe hapen me okllai ( tës) ose me shishe me ma e tavës me korent. Një. pete- ka shtresa vendoset në tavë të lyer me yndyrë, spërkatet me vaj, mbi të vendoset një petë tjetër, hidhet mbushja, rrafshohet, mbulohet me një petë pesështresëshe, spërkatet me yndyrë dhe vendoset peta e fundit, përsëri spërkatet me yndyrë dhe vihet për t’u pjekur. Zakonisht pjekja zgjat 15 minuta, pastaj byreku kthehet nga ana tjetër dhe piqet 5 minuta të tjera. Mbushja vihet sipas dëshirës: me djathë e vezë, me gjizë e vezë, me presh, me spinaq, me kungull etj

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..