Byrek me domate dhe salmon

Perberesit per kater persona :
-200 gr brum
-500 gr domate te prera
-120 gr salmon me vaj
-nje tufe majdanozi
-pak kripe

Koha 30 min

Pergatitja: Lajini domatet dhe pritni ne feta per se gjati, duke hequr pjeset e panevojshme. Kriposini lehte dhe vendosini ne nje kullese per te humbur ujin. Hapeni brumin ne nje tave furre te mbuluar me leter zjarrduruese. Shponi pjesen e poshtme me pirun dhe vendoseni ne frigorifer per 30 minuta. Mbulojeni pastaj me domate duke lene aneve nje bordure prej 1,5 cm. Transferojeni ne furre te nxehur me pare me temperature 220 grade dhe lereni vetem per 10minuta. Ulni temperaturen ne 200 grade dhe vazhdoni ta piqni per 20 minuta te tjera, derisa brumi te vije mire dhe domatet te jene pjekur. Nxirreni nga furra dhe vendosni ne qender filetot e salmonit. Mbuloni siperfaqen me fletet e borzilokut dhe majdanozit dhe lereni te ftohet para se ta sherbeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..