Byrek i shpejtë dhe i shishem

Byrek i shpejtë dhe i shishemPërbërësit:
500gr petë të gatshme
100gr margarinë
200ml ajkë kuzhine
Për mbushjen:
200gr ajkë e thartë (schmand)
3 vezë
pak kripë
Përgatitja:
Ngrohet furra në temperaturë 200 gradë. Shtrihet peta në tepsi e pastaj lyhet me ajkë dhe margarinë të shkrirë dhe mbushet me masën e përgatitur me vezët dhe ajkën e thartë dhe mbështillet në formë roleje. Rolet e mbështjellura rendisen në tepsi dhe futen në furrën e ngrohur paraprakisht për 20-30 minuta dhe servohen të nxehta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..