Byrek i njelmët në mënyrën turke

ByrekPërbërësit:
▪ 4 petë Për shtojcë:
▪ 250 g djathë
▪ 4 degë majdanoz Për lyerje të petëve:
▪ 2 vezë
▪ 2lugë qumësht
▪ 2 lugë kos
▪ 1 gotë vaj

Për lyerje të pites: ▪ Të verdhët e vezës
▪ Susam
▪ Kumin të zi
Përgatitja: Në një enë përzieni vezët, qumështin, kosin dhe vajin. Hapeni një petë dhe lyeni me këtë përzierje. Në të qitni petën tjetër dhe lyeni. Qitni nga dy anë të kundërta (por të mbeten formë katrore) dhe lyeni me masën e vezëve dhe të vajit. Në mes në çdo 4 qoshe qitni shtojcë djathi, pastaj qoshet mbështillni që të përftohet forma e zarfit. Tepsinë e përgatitur dhe të lyer, lyeni me të verdhët e vezës dhe qitni susam dhe kumin. Piqeni në furrë në 180 gradë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..