Byrecka te mbushura me sallam

Perberesit:
– 125gr salce kosi
– 4 luge gjelle vaj
– 4 luge gjelle qumesht
– 1 veze
– 250 gr miell
– 1 e bardhe veze
 
Per mbushjen:
– 100 gr sallam
– 100 gr djath i bardhe
– 10 kokkra ullinj
– majdanoz
– kripe, piper
– 3 kastraveca turshi
Pergatitja;
Pergatitni brumin me perberesit e dhene. Hapni brumin ne pete te holla sa te priten 16 drejtkendesha me permasa 16X20cm. Keto copa lyejini me te bardhen e vezes. Grini holle te gjithe perberesite dhene per mbushjen dhe perzijini mire.  Hidhni mbushjen ne cdo drejtkendesh, mbeshtillini, lyejini me qumesht dhe piqini ne furre.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..