Burek me spinaq

Burek me spinaqPërbërësit:
-1kg spinaq
-400g petë të gatshme
-11 vezë
-250g djathë i bardhë
-100g djathë Parmigiano
-1 qepë miell majdanoz
-50g margarinë vaj,
-kripë dhe piper i zi

Përgatitja: Në një tenxhere shkrijmë margarinën dhe skuqim qepën. Spinaqin e presim imët dhe e hedhim në tenxheren ku po skuqet qepa. I përziejmë dhe tenxheren e mbulojmë me kapak. Në një enë të madhe grijmë djathin e bardhë, shtojmë djathin Parmigiano dhe majdanozin e grirë, spinaqin dhe dy kokrra vezë, kripën, piperin e zi. I përziejmë me lugë, derisa të krijohet një masë homogjene, mbushim pitet dhe i skuqim në vaj të nxehtë ose i pjekim në furrë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..