Burek me salmon

Burek me salmonPërbërësit:

-200 g brum,

-500 g domate të prera,

-120 g salmon me vaj,

-një tufë majdanozi

-pak kripë

-koha 30 min

Përgatitja:

Lajini domatet dhe pritni në feta për së gjati, duke hequr pjesët e panevojshme. Kriposini lehtë dhe vendosini në një kullesë për të humbur ujin. Hapeni brumin në një tavë furre të mbuluar me letër zjarrduruese. Shponi pjesën e poshtme me pirun dhe vendoseni në frigorifer për 30 min. Mbulojeni pastaj me domate duke lënë anëve një bordurë prej 1,5 cm. Transferojeni në furrë të nxehur më parë me temperaturë 220 °C dhe lëreni vetëm për 10 min. Ulni temperaturën në 200 °C dhe vazhdoni ta piqni për 20 min të tjera, derisa brumi të vijë mirë dhe domatet të jenë pjekur. Nxirreni nga furra dhe vendosni në qendër filetot e salmonit. Mbuloni sipërfaqen me fletët e borzilokut dhe majdanozit dhe lëreni të ftohet para se ta shërbeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..