Buknore

BuknorePërbërësit:

-1kg miell
-0.5 L kos, hirrë ose ujë (të gazuar)
-1 vezë
-3 lugë të qajit sodë bikarbonë
-1 lugë e gjellës kripë

Përgatitja:

Kosit i shtohet sodë,kripë, një vezë dhe miell. Brumin e formuar nga këta përbërës e ngjeshim shumë, gjerë sa të fitojmë brum të fortë homogjen. Para se ta fusim në furrë te nxehur mirë, pogaqën e shpojmë me piru në disa vende që të mos ndahet korja, e pjekim afër 40 min. dhe e servojmë të nxehtë me lëng, vezë të fërguara, djath etj…

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..