Bukë me vezë dhe spinaq

Bukë me vezë dhe spinaqPër 4 persona

-1/2 kg spinaq
-1 bukë
-200 gr kaçkavall
-5 vezë
-300 ml shtalpë
-50 gr miell
-vaj, kripë dhe piper i zi
Përgatitja:

E kaurdisim spinaqin në ujë të valuar, e kullojmë, e presim në copë të imëta dhe e skuqim në vaj në tigan. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi. E grijmë kaçkavallin dhe e shtojmë në tigan. Tiganin e heqim nga zjarri dhe shtojmë në të 100 ml shtalpë dhe miellin.

Bukën e presim nga dy feta të bashkuara, si për sandviç. I mbushim me masën me spinaq. I rrahim vezët me pirun. Çdo sandviç me bukë e kalojmë në vezët e rrahura dhe e skuqi m në vaj. Pasi skuqen, i nxjerrim nga tigani dhe i vëmë në pjatë të mbuluar me letër, për t’ua mpirë yndyrën.

Bukët me vezë me spinaq i rendisim shkallë-shkallë në pjatën për servirje. Pjatën e zbukurojmë me dy gjethe sallate jeshile dhe me shtalpë, transmeton allrecipes.com.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..