Bukë me ullinj

Bukë me ullinjSillni shpirtin mesdhetar në shtëpinë tuaj, bëni bukë tradicionale italiane me ullinj dhe e shërbeni me djath dhe venë.

Në enë shtini miell dhe kripë. Tretni majanë (tharmin) në tri lugë ujë, shtoni ujë deri në 160 ml, pastaj lëng limoni dhe vaj. E shtoni në miell dhe e gatuani brumin.

E leni të fryhet (dyfishohet) dhe pastaj e rigatuani dhe shtrieni në sipërfaqen e tepsisë që keni zgjedhur (kam përdorur atë prej 26 cm).

Ullinjtë i preni përgjysmë. Me anën jo të mprehtë të thikës bëni gropëza në brumë dhe i shtypni ullinjtë. Mbi të hudhni kripë të trashë dhe e pjekni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..