Bukë e skuqur

receta gatimi per pergaditjen e bukes se skuqur

receta gatimi per pergaditjen e bukes se skuqurPër 6 përsona nevojiten:

 • 400 g miell ,
 • 2 vezë ,
 • 300 g djathë i bardhë i grirë ,
 • 3 lugë djathë kaçkavall i grirë ,
 • 1 filxhan vaj ulliri ,
 • pak piper.

Përgatitja:

 1. Përzieni në një tas vezët me 250 g nga djathi i bardhë i grirë, djathi kaçkavall, 3/4 e vajit, miellin, piperin dhe 1.5 filxhan ujë.
 2. Rriheni derisa të krijohet një masë e ngjeshur.
 3. Hidheni vajin e mbetur në një tepsi. Shtrijeni atë në të gjithë tepsinë dhe vendosni masën e krijuar, duke i dhënë formën e tepsisë.
 4. Djathin e mbetur hidhjani përsipër bashkë me piperin.
 5. Piqeni bukën në furrë me temperaturë 200 gradë për rreth 45 minuta.
 6. Servireni të ngrohtë.
 7. Mund të shoqërohet me gjellën e drekës ose me meze të ndryshme.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..