Bukë e skuqur

Përbersit per 6 përsona:

-400 g miell ,

-2 vezë ,

-300 g djathë i bardhë i grirë ,

– 3 lugë djathë kaçkavall i grirë ,

-1 filxhan vaj ulliri ,

-pak piper.

Përgatitja: Përzieni në një tas vezët me 250 g nga djathi i bardhë i grirë, djathi kaçkavall, 3/4 e vajit, miellin, piperin dhe 1.5 filxhan ujë. Rriheni derisa të krijohet një masë e ngjeshur. Hidheni vajin e mbetur në një tepsi. Shtrijeni atë në të gjithë tepsinë dhe vendosni masën e krijuar, duke i dhënë formën e tepsisë. Djathin e mbetur hidhjani përsipër bashkë me piperin. Piqeni bukën në furrë me temperaturë 200 gradë për rreth 45 minuta. Servireni të ngrohtë. Mund të shoqërohet me gjellën e drekës ose me meze të ndryshme.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..