Bukë e pjekur me vezë dhe proshutë

Bukë e pjekur me vezë dhe proshuProvojeni këtë recetë në mëngjes apo mbrëmje, që ta shijoni në mënyrë maksimale darkën apo mëngjesin dhe më ndryshe se zakonisht.

Për këtë recetë ju duhen:

-1 bukë e gjatë franceze,

-5 vezë,

-1/3 filxhan shmand,

-4 copë proshutë,

-4 copë djathë-kaçkavall,

-2 qepë të gjelbërta në feta të holla.

Përgatitja:

Në një enë mesatare, përzieni vezët, shmandin, proshutën, djathin dhe qepët. Priteni bukën për së gjati dhe hiqjani pjesën e prerë sipër. Derdheni përzierjen në prerjen e bukës. Piqeni për 25 minuta në 175 gradë celciuz. Priteni dhe shërbejeni ndërsa është e ngrohtë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..