Buke e mbushur

Perberesit:

-1 buke e rrumbullaket
gjalp
-1 spec i verdhe i pjekur
disa bishta qepesh te njoma
-50 gr djath kackavall ose i bute per pica
-4 domate te thata (mund te perdorni -2-3 te fresketa ne mungese)
-120 gr proshute

Filloni me specin duke e prere ne feta te holla. Vazhdoni me djathin,duke e prere ne feta te holla dhe pastaj me proshuten.
Prisni buken me nje thike te mprehte ne katrore( shih foton. Nuk duhet ta prisni gjer ne fund ne bazen e bukes.)
Trashesia e fetave duhet te jete rreth 3,5 fillojme e fusim ne te prerat e bukes djathin, specin e vazhdoni rradhen me specin e domatet. Ne fund fusni dhe fije qepesh te njoma. E lyeni nga siper buken me gjalp me ndihmen e nje furce. E mbuloni me leter alumini dhe e piqni ne furre per 15 min. Pastaj hiqeni letren dhe vazhdoni pjekjen edhe 10 min ne varesi te furrit. Kujdes mos e digjni! Vereni ne tavoline e secili te sherbehet vete

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..