Brusketa Afrodiziake

Përberesit:

  • bukë integrale,
  • gjalpë dhie,
  • reçel manaferre,
  • salcë koso pa kripë,
  • fara pishe,
  • salcë luleshtrydheje,
  • 1 lugë gjelle gjalp bimor ose margarinë, (shërben për të ndërtuar piramidën)

Përgatitja:

Presim katër feta buke në formë trekëndëshi. I thekim në furrë. I lyejmë me gjalpë dhie mbi to vendosim reçel manaferre. Në qëndër të pjatës vendosim masën e gjalpit bimor dhe mbështesim të katërta pjesët e bukës trekëndore, duke krijuar piramidën me kulm të ngritur. Salcën e kosit e vendosim në një kaush pastiçerie dhe me të formojmë brinjët dhe kulmin e piramidës. Mbi reçelin e manaferrë shtojmë farat e pishës.

Së fundmi kulmin e piramidës e përskuqim me salcë luleshtrydheje dhe pjatëm e dekorojmë me petale trëndafili.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..