BRINJE QINGJI (Kuzhine Franceze)

Përgatitja: 15 minuta
Gatim kohë: 20 minuta
Vështirësia: e lehtë

Kosto: mesme
Shërben: 4 persona

Përbërësit:

* 8 brinje qengji
* 500 g patate te vogla
* 300 g e zemra Angjinare
* 150 gram e kërpudhave
* 1 qepe
* 80 g gjalpë
* 3 lugë majdanoz i copëtuar
* 2 lugë vaj ulliri
* Kripe dhe piper

U hedhim kripe dhe piper brinjeve te qengjit i vendosim menjane.

Pastorjme patatet , Lajme Angjinaren . Pastroni kërpudhat. presim imët qepet. Gatujm patatet (5 minuta në një tenxhere me presion ose 15 minuta në ujë të vluar te kripur ). Ndërkohë, shkrihet gjalpë 15 g në një tigan, fetë kërpudha të skuqura me pare në gjalpë e nxehtë , shtoni kripë dhe piper dhe një lugë gjelle majdanoz copëtuar. Përzierje dhe liheni mënjanë.

Kulloni patatet dhe i lini të thata.i hidhni në një tavë të ulët, të gjerë shtoni 20 g gjalpë dhe një lugë gjelle vaj.

Shtoni kërpudhat dhe agjinaren , duke i kthyer me kujdes për disa sekonda, i shtoni majdanoz te grire , kripë dhe piper.

Shto brinjet e qengjit dhe fute ne furre ne temp te lart lartë (3-5 minuta e gatimit në çdo anë 1).

Vendosni brinjet e qengjit ne nje pjate . Rrethuar me patate , kërpudhat dhe Angjinarja zemrat në qendër dhe majdanoz te grire siper

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..