Bombonica me fiq

Përbërësit:
400 gr. sheqer
11 lugë ujë

1 margarinë (1 pako gjalp 150gr)
250 gr, arra të bluara
150 gr biskota të bluara (plazma keks)
1 çokollatë
500 gr fiq.

Pergatitja:
Sheqeri me ujin ziejnë pastaj i shtoni arrat, biskotat, çokollaten dhe gjalpin.
5oo gr fiq ( të blerë në pako) lërini në ujë të ngrohtë që të zbuten. Heqini bishtat me kujdes dhe i mbushni me thelba arre, duke mos e çare  kokrren e fikut

I mbeshtjellni me masën e fituar mësiper, i rrotullon në kokos ose arra të bluara dhe i lini ca orë derisa të forcohen mire.

Pastaj i ndani përgjysem dhe do të dalin të mrekullueshme!

Po t’i provoni do më kujtoni, janë dhe shumë të bukura për t’u par, sepse dallohet arra në mes, fiku dhe masa që mbështjell!

 

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..