Bakallava

1kg miell
4 te verdha veze
1/2 kg arra te qeruara

1/2 kg bajame te qeruara
2 lug supe kanelle
1 filxhan caj sheqer
1/2 kg vaj i perzier me gjalpe
Niseshte
Disa bajame te qeruara te plota ose arraPERGATITJA:

Mielli zihet brume me 4 te verdha veze mbeshtillet me plasmas dhe lihet ne nje vend te ngrohte per gjysem oreHapen petet me niseshte , merret brume per nje pete pak me shum se nje i kuq veze Neqse petethapen mire duhet te dalin rreth 45-50 pete ne 1 kg miellPetet hapen mbi objekte te ndryshme si krevat,ose diva ku me pare kemi shtruar mbulesa te laradhe te pastra lihen petet ashtu te thahen.

Pergatitet mbushja. Pervelohen bajamet dhe ju hiqet lekura.

Shtypen arrat me bajamet me nje shishe prej qelqi dhe behen gati si miell ne to shtohet sheqeri dhe kanella.

PERGATITJA E BAKLLAVASE:

Lyhet tepsia me gjalpe shtrohet peta e pare ( Kujdes fillojme te shtrojme poshte nga ato petet qekemi beret te parat se ato jane thare me shume )Sperkatet peta me gjalp (e fusim lugen te ena e gjalpit me vajin dhe vetem e sperkasim gjithsiperfaqen e petes me gjalp)Vezhdojme keshtu derisa shtrojme rreth 20 pete ( pra shtro pete sperkat me gjalp)

Shtrojme gjysmen e mbushjes se pregatirur me arra dhe bajame…Vazhdojme perseri te shtrojme rreth 10 pete ( pra shtro pete sperkat me gjalp)Shtrojme gjysmen tjeter te mbushjes,,vazhdojme perseri me shtrimin e peteve te mbetura ( prashtro pete sperkat me gjalp)Pritni bukur me rombe bakllavanePritni pakez qendren e cdo rombi bakllavaje ,vendosni aty nje bajame te plote te qeruar osethelbinj arre.

Sperkatet me gjalp tepsia futet ne furre te ngrohur me pare ne 150 grade ne fillim pastaj e ulim temperaturen ne100gradeSHERBETI2 kg sheqer 1 kg uje. Lengu i 1 limoni. Sherbeti hidhet i ngrohte…bakllavaja duhet te jete e ftohur.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Bakllava · Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..