Biskota të mbushura me arra

Biskota të mbushura me arraPërbërësit:

-200 g margarinë

-2 gota sheqer pluhur

-½ gotë me ujë të vakët

-30 gramë maja

-pak miell

-2 të verdha veze

Për mbushjen:

-2 gota me arra të shtypura

-1 gotë rrush të thatë

-1 lugë çaji kanellë

-1 lugë gjelle qumësht

-½ gote sheqer pudër

Përgatitja:

Fillimisht shkrijmë majanë në qumësht të vakët. Në një enë përzijmë margarinën me sheqerin pluhur, shtojmë pak miell dhe më pas majanë. Masës i shtojmë miell derisa të përfitojmë një brumë të butë dhe e lemë mënjanë për rreth 1 orë e gjysmë.

Ndërkohë përgatisim përbërësit që do t’i përdorim për mbushjen e biskotave.

Marrim fillimisht rrushin e thatë, të cilin e presim përgjysmë, shtojmë arrat e shtypura mirë, kanellën, sheqerin, qumështin dhe e përziejmë masën derisa të bëhet kompakte.

Nisim me hapjen e brumit. E ndajmë atë në topa të vegjël e më pas i hapim në forma të ndryshme sipas dëshirës (formë rrumbullake, katrore apo formë vezake)

Vendosim në mes mbushjen (një lugë) dhe e mbyllim brumin duke i dhënë dhe formën e dëshiruar. I vendosim biskotat e krijuara në tepsi dhe lart i lyejmë me të verdhën e vezës. I vendosim në furrë, të cilin e kemi ngrohur më parë në 200 gradë.

Article Categories:
KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..