Biskota me rrush të thatë

receta gatimi per pergaditjen e biskotav me rrush te thate

receta gatimi per pergaditjen e biskotav me rrush te thatePër 20 biskota nevoiten:

  • 225 g miell të pasitur ,
  • 40 g sheqer të kuq ,
  • 80 g rrush të thatë ,
  • 2 lugë gjelle (30 ml) vaj luledielli ,
  • 1 kokërr vezë ,
  • 4 lugë gjelle (60 ml) qumësht.

Gatimi

1. Ngroheni furrën deri në 180 gradë C.

2. Në një enë hidhni miellin, sheqerin dhe rrushin e thatë.

3. Shtoni vajin, vezët dhe qumështin. Përziejini të gjitha bashkë derisa të krijohet një masë e trashë

4. Ndajeni masën në pjesë të vogla, secila sa masa e një luge gjelle. Më pas vendoseni në një tavë të lyer me vaj.

5. Lërini biskotat të piqen për 12-15 minuta, derisa të marrin ngjyrë floriri të errët.

Biskotat e gatuara në shtëpi janë shumë më të shëndetshme se ato që blihen në dyqan, pasi përmbajnë më shumë fibër dhe më pak sheqer.

Article Tags:
Article Categories:
KEK & Biskota

Comments

Don't Miss! random posts ..