Biskota me kokos, tërshërë dhe drithëra

Biskota me kokos, tërshërë dhe drithëraPërbërësit:
▪ 1/2 filxhan gjalpë
▪ 1/2 filxhan sheqer kaf
▪ 1/2 filxhan sheqer (të bardhë)
▪ 1 vezë
▪ 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
▪ 1 filxhan miell
▪ 1 filxhan Corn Flakes (të grimcuara)
▪ 1 filxhan tërshërë
▪ 1 lugë çaji sodë buke
▪ 1/2 lugë çaji kripë
▪ 1/2 lugë çaji pluhur pjekës
▪ 1 e 1/3 gota kokos (copa)

Përgatitja: Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Në një tas të madh, përziejmë së bashku në një masë kremoze gjalpin, sheqerin kafe dhe sheqerin e bardhë. I trazojmë në vezë dhe në vanilje.
Përziejmë së bashku miellin, sodën e bukës, kripën dhe pluhurin e pjekjes. I trazojmë derisa përzierja të bëhet kremoze. Shtoni bollgurin e tërshërës, drithërat e grimcuar dhe copat e kokosit dhe i përziejmë. Hedhim brumin me lugë çaji mbi një fletë gatimi. Biskotat duhet të jenë pak larg nga njëra-tjetra. I pjekim për 10 deri në 12 minuta në furrën e nxehur që më parë. Biskotat duhet të marrin ngjyrën kafe të lehtë në skaje dhe në fund. Hiqini nga fletët e pjekjes dhe lërini të ftohen në rrjeta teli

Article Categories:
KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..