Biskota me arra

Keto biskota, qe zakonisht gatuhen per raste festash, jane shume te shkrifta dhe me nje shije fantastike. Mos harroni qe pasi ti keni gatuar dhe pasi te jene ftohur plotesisht, t’i vendosni ne nje ene te mbyllur hermetikisht me kapak ne menyre qe te ruajne freskine e tyre.

Perberesit per 25-27 biskota:

– 250gr miell
– 150gr gjalp ne temperature ambjenti
– 80gr sheqer
– 1 te verdhe veze
– 80gr arra te reduktuara ne miell (te grira ne mikser)+thelpinj te plote per zbukurim
– 1 luge kakao pluhur
– 2 luge te vogla pluhur pjekes

Ne nje tas vendosim te gjithe perberesit e mesiperm, pra miellin, gjalpin, sheqerin, vezen, miellin e arrave, kakaon, pluhurin pjekes duke i perziere mire me dore derisa te formohet nje mase homogjene. I japim formen e nje cilindri, e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per rreth 2 ore ne menyre qe brumi te ngurtesohet. Pasi te kete kaluar kjo kohe, e nxjerrim cilindrin e brumit nga frigoriferi dhe e presim ne 25 copa (apo ne 20 nese doni biskota
me te medha), secilen pjese e sheshojme pak me dore qe ti japim forme te rrumbullaket, i vendosim nje thelpi arre ne siperfaqe dhe i rradhisim ne nje tave te shtruar me leter furre.

E fusim taven ne frigorifer per 1 ore ne menyre qe gjate pjekjes biskotat te ruajn formen e tyre. Pasi i nxjerrim nga frigoriferi, i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 15-20 minuta derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe, por jo te piqen shume. I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti perpara se ti servirim.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..