Biftek me spec të kuq

Biftek me spec të kuqPërbërësit:

– 700 gr biftek pa dhjamë
– 2 lugë vaj ulliri
– 2 lugë lëng limoni
– lëkura e grirë e 1/2 limoni
– 1 lugë salcë soje
– 1 lugë sheqer integral
– 1 thelbi hudhër e grirë

Salca me spec të kuq:
– spec i kuq
– 1/4 filxhan kos
– 1 thelbi hudhër e grirë
– lëkura e grirë e 1/2 limoni
– pak salcë pikante
– kripë, piper dhe erëza për dekorim

Përgatitja:

Fillimisht bashkojmë në një enë me kapak vajin, lëngun e limonit, lëkurën, salcën e sojës, sheqerin dhe hudhrën.

Shtojmë biftekun duke e lyer nga të dyja anët. Më pas e mbyllim enën me kapak dhe e lëmë në frigorifer për rreth 2 orë.

Ngrohim skarën. Për të përgatitur salcën, pjekim në skarë specin e kuq nga të gjitha anët. E vendosim në një enë me kapak për 10 minuta që të ftohet.

I heqim lëkurën dhe e presim në shirita. Hedhim specin, kosin, hudhrën dhe lëkurën e limonit në një mikser dhe i përziejmë. Shtojmë më pas salcën pikante, kripën dhe piperin.

Heqim biftekun nga marinada dhe e thajmë. E pjekim në skarë, duke e kontrolluar herë pas here.Për ta servirur biftekun e shoqërojmë me salcën e përgatitur.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..