Biftek i mbushur me mish te bluare

Biftek i mbushur me mish te bluarePërbërësit:
-500 g mish i grirë
-1 qepë
-2 thelbinje hudhër
-30 g bukë (ose një fetë bukë e ndenjur)
-1 copë e verdhë veze
-nëse është e nevojshme, kripë, piper, erëza
-Flete te proshutës
-Fletët e djathë të forte
-2 copë vezë
-4 lugë miell
-Vaj 2 dl për tigan

Përgatitje
Copetojm qepë imët dhei përziejm me mish te grire, te verdhën e veze , bukë dhe melmesa nëse është e nevojshme. Të gjitha përzien mirë.
Mishit të ndahet në pjesë të barabarta, topat e formuar i mbeshtjellim me flete te proshutes si biftek të hollë, ne të vënë, djath, lehtë shtypni me duar.
Kur të gjitha te përgaditen shtoni ne tigan vaj, një bene në miell, vezë rrahur, bukë dhe perzieni topat e formuar pastaj të skuqen në vaj të nxehtë në të dy anët për të marrë një ngjyrë të artë-verdhë.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..