Berxolle skare me asparagus e cous- cous

berxollaPerberesit per 2 veta:
2 berxolla vici rreth 2-3 cm te trasha .
Rreth 15-20 asparagus 1 fixhan cous cous, 1 gote leng mishi kripe piper coriander.

Pergatitja per mishin:
Ne nje ene te thelle rreth 2-3 ore para pjekjes vendosim berxollat dhe shtojme 1 gote vere 2-3 luge cilantro te fresket (nese nuk gjeni perdorni majdanoz) lengun nga 1 lime (limon nese nuk keni lime) pak piper 1 filzhan kos 2-3 thelpinj hudhra dhe e leme te marinohet per 2-3 ore.

Pasi eshte marinuar e vendosim ne skare dhe e pjekim nga te dyja anet.

Koha e pjekjes eshte ne varesi te shijes se secilit .

E servirim me asparagus te kaluar ne tigan ose ne skare dhe cous cous te zier .

Per cous-cous:
Hedhim 1 filxhan cous cous ne nje tigan.
Shtojme 1 gote leng mishi , ulim zjarrin , shtojme kripe e piper dhe 1 maje luge coriander dhe e leme te zieje derisa te zbutet e te thithi gjithe ujin.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..