Barbekju

Perberesit:

Për 4 persona Materialet

– 400 gr. mish pule (nga gjoksi) 400 gr.
– 400 gr. mish viçi
(të gjitha këto në fileta)
– 2 speca jeshilë, 2 të kuqë, 2 të verdhë.
– 4 kunguj të vegjël, të prerë në rrathë
– 2 qepë të prerë në rrathë
– 16 kërpudha të prera në fetë të holla
– 4 karota të grira
– 120 ml. vaj ulliri
– piper i zi (kokërr)

Procedura:

Në fillim skuqni mishrat duke hedhur në një tenxhere përveç tyre edhe vajin e ullirit, 2 qepët e prera hollë, piperin e zi (kokërr) si dhe kripën. Pasi mishi të ketë marrë ngjyrë shtoni në të specat, kungujt dhe kërpudhat. Nëse mishi ka shumë lëng mund të hidhni pak miell (por mos e teproni). E shërbeni në pjatë me pite të pjekura.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..