Banana Split

Perberja

– 4 banane
– 100 gr ara te bluara
– 12 topa akullore
– zhelatin ose zhele
– 200 ml. shllag ( whipped cream)

Pergatitja:

Ne një tas për perzierje vendosim shllagun dhe e perziejme me mikser. Ne pjaten për servim te banana splitit vendosim 3 topa akullore. Bananen e pastrojme dhe e presim për gjysem (ne gjatesi)ose ne ne copa te vogla.

Gjysmat e bananes i vendosim ne dy anet e akullores qe është vendosur ne mes te pjates për servim. Me hoplen e perzier mbushim një “shpric” dhe e vendosim kremin mbi akulloren dhe bananet. Pastaj gjithë kesaj i hudhet zhele dhe arrat e bluara.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Akullore · Sallatëra

Comments

Don't Miss! random posts ..