Avokado dhe arsyet e konsumumit

Këtu janë dhjetë arsyet pse duhet te konsumoni me shpesh avokado

1 Parandalimi i kancerit te prostatës
Avokadot kane treguar se parandalojne rritjen e kancerit të prostatës.

2 Mbrojtjes i kancerit te gojes
Hulumtimet kanë treguar se komponimet e caktuara në avokado janë në gjendje për të kërkuar qelizat para-kanceroze dhe kanceroze te kancerit ne goje dhe asgjësimin e tyre pa dëmtuar qelizat e shëndetshme.

3 Mbrojtjen e kancerit të gjirit
Avokado, si vaj ullirit eshte me permbajtje te larte te acidit oleik,dhe ka treguar se mund të parandaloje kancerin e gjirit në studime të shumta.

4 Probleme me syte
Avokadot kanë më shumë lutein karotenoid se çdo frut tjetër i konsumuar zakonisht.
Lutein mbron nga sëmundjet e moshës në lidhje me syte.

5 Avokadot janë te pasura në sitosterol beta-, një kompleks që ka treguar për nivele më të ulëta të kolesterolit.Në një studim, 45 vullnetarë përjetuan një rënie mesatare te kolesterolit prej 17%, pasi konsumuan avokadovetëm për një javë.

6 Shendeti i zemres
Një gotë me avokado ka 23% të vlerës së rekomanduar ditore ne folate. Studimet tregojnë se njerëzit që hanë ushqime të pasura me folate kanë një incidencë shumë më të ulët të sëmundjeve të zemrës se sa ata që nuk bëjnë. Vitaminë E dhe glutathione në avokado kane veti te medha per zemren tuaj.

7 Ataku ne zemer
Nivele të larta të acidit folik në avokado janë edhe mbrojtëse kundër atakeve ne zemer. Njerëzit që konsumojne folate kanë një rrezik shumë më e ulët se sa ata që nuk bëjnë.

8 Absorbimin më të mirë e perberesve te ushqyeshem
Studimet kanë gjetur se një grup i ushqyesve që përfshin Karotenin,lycopenemin, dhe beta thithen më mirë kur hahen
me avokado. Në një studim,kur pjesëmarrësit kanë ngrënë një sallatë qe përmban avokado kane absorvuar pesë herë me shumë eto perberes te ushqyeshem se sa ata që

9 Burimi Glutathione
Avokadot janë një burim i shkëlqyer i glutathionionit, një antioksidant i rëndësishëm që hulumtuesit thonë se është i
rëndësishem në parandalimin e plakjes, kancerit, dhe sëmundjet e zemrës.

10 Vitamina E
Avokadot janë burim i mirë i vitaminës E, një vitaminë esenciale që mbron kundër shumë sëmundjeve dhe ndihmon ne ruajtjen shëndetin e përgjithshëm.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..