Asparagë në furrë me proshutë

Asparagë në furrë me proshutëKoha e përgatitjes: 20 minuta
Koha e pjekjes: 25 minuta

Përbërësit për 6 porcione:

12 asparagë jeshilë
12 feta proshutë krudo Parma
100 g parmigiano
200 g rukola

Për salcën :

200 g gjoks viçi
½ karotë
½ qepë
10 ml ujë
50 g salcë domatesh
hudhër, dafinë, trumzë
30 g gjalpë
5 ml vaj kikiriku
kripë e piper

Përgatitja:

Në një tenxhere të ngrohtë, kaurdisni gjoksin e viçit për 5-6 minuta. Shtoni karotat, qepën e prerë, salcën e domateve, trumzën, dafinën dhe hudhrën. Hidhini brenda pak ujë sa të mbulohet dhe lëreni të ziejë për 20 minua. Kullojeni lëngun, shterojini deri në gjysmë dhe lëreni të pushojë.
Lani asparagët dhe futini në ujë të valuar dhe të kripur për 6-8 min. Vendosini në ujë të ftohtë. Ngrohni furrën në pjesën e grilës me 240°C. Mbështillini me një fetë proshutë rreth bishtave dhe vendosini të gjithë në një tavë furre.
Në fund, tavës hidhini lëngun e viçit. Pudrosni të gjitha me parmigiano dhe futeni në furrë.

RECETA TË NGJASHME


Don't Miss! random posts ..