Antipastë pica

Përbërësit

-½ filxhan( 125ml) salcë domate
-6 feta proshutë
-4 karcofë të marinuar, të ndarë në katër pjesë
-100 gram speca të pjekur, të prera
-½ filxhan( 85 gram) ullinj jeshilë
-50 gram domate
-8 mozarella të prera
-disa gjethe rukola kur t’a shërbeni
Për brumin e picës
¾( 185ml) ujë I ngrohtë
1 lugë caji maja
½ lugë caji sheqer pluhur
2 lugë gjelle vaj ulliri
2 filxhanë( 300 gram) miell
½ lugë caji kripë

 

Metoda
Që të përgatisni brumin, përzjeni ujin, majan dhe sheqerin në një enë. Lërini mënjanë për 5 minuta ose derisa të shkumëzohet. Përzjeni miellin dhe kripën në një tas. Shtoni përzjerjen e ujit; përdorni një thikë me majë të rrombullakët që t’a përzjeni mirë. Spërkatni një sipërfaqe me miell dhe punojeni brumin me dorë 10 minuta ose derisa të zbutet dhe të bëhet elastike. Vëreni në një tas dhe mbulojeni me një letër plastike. Lëreni mënjanë për 30 minuta ose derisa mielli të ngrihet me një të tretën.
Ngrohni sobën në 240 gradë Celsius. Ndajeni brumin në dy pjesë të barabarta. Rrotullojeni në një disk të rrombullaktë 40 cm; dhe vendosini në tavën e pjekjes. Shpërndani salcën mbi cdo bazë. Vini proshutën, karcofin, specat, ullinjtë dhe domatet mbi secilën picë. Mbulojeni me mozarelat e prera. Piqeni në furrë për 12- 15 minuta ose derisa të marin ngjyrë të artë dhe të jenë pjekur mirë. Hiqeni nga furra. Shtoni rukola; shërbejeni.
Ju  bëftë mirë
Article Tags:
Article Categories:
Pica

Don't Miss! random posts ..