Antipastë, goca deti me gjalpë

Antipastë, goca deti me gjalpëRecete festash për çeliakët:

(Çeliakia është sëmundje autoimune. Personat janë alergjike ndaj grurit, elbit, thekrës sepse nuk tresin proteinën gluten.)

Përbërësit:

20 goca deti ( ostriche)
100 gr gjalpë
një tufë majdanoz
kripë, piper
bukë e thekur

Koha e përgatitjes: 45min

Le të fillojmë recetën tona që nga pastrimi i gocave të detit: hapini mirë grackat dhe shkëpusni moluskun nga valvula. Merrni një tenxhere të vogël dhe shkrini gjalpin. Lëreni të ftohet mënjanë. Hidhni brenda gocat e detit dhe përziejini mirë. Shtoni në fund majdanozin e grirë dhe kripën me piperin. Vëreni tenxheren në zjarr të fortë. Shërbeni moluskët mbi bukë të thekur të lyer më parë me gjalpë.

Burimi: Living.al

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..